Bevezető
Egy parcours-t könnyedén leküzdeni, egy kombinációt annyi érzéssel meglovagolni, mint John Whitaker, vagy olyan erős idegekkel, mint Ludger Beerbaum végigteljesíteni a pályát, a lóval zseniálisan eggyé válni, mint Franke Sloothak – ez aztán valami!
Nem születik senki a lovaglás tudásával a fejében. Az ugratást meg kell tanulni. Nem elegendő a kengyelt feljebb húzni, és az akadály irányába száguldani – azzal a jelszóval, hogy: a ló majd elintézi.
Mielőtt egy ugrást kifogástalanul végre tudna hajtani, minden lovasnak el kell jutni odáig, hogy kiegyensúlyozottan és biztosan a nyeregben tudjon ülni. Az ugratás megtanulása irányába tett lépések nem lehetnek sikeresek szakmailag megalapozott kiképzés nélkül.
Ez a könyv ahhoz kíván hozzájárulni, hogy megadja a lovaglástanulás tökéletesítéséhez a helyes támogatást. A könyv végén minden olvasó bizonyos lehet: az elméleti felkészültség az ugratáshoz a fejben van, gyakorlati megvalósításhoz az útmutatók rendelkezésre állnak. Sok örömet kívánunk a kipróbáláshoz.
Elsőként nézzük a lovat. Melyik ló alkalmas a feladatra? Nem mindegyik négylábú társ alkalmas partnerként az ugratáshoz.
A lovasoknak, akik meg akarnak tanulni ugratni terepen vagy a díjugrató pályán, kezdetben partnerükre, a lóra kell, hogy bízzák magukat. Egy jól kiképzett, tapasztalt oktatóló egy tapasztalt lovaglótanár mellett, aki tanítványának fáradozásait, előremenetelét támogatja, a legfontosabb feltétele a lovas kiképzésének.
Ahhoz, hogy a lovas az új feladatokhoz hozzászokjon, lovának tudnia kell a kis akadályokat biztonsággal és csaknem önállóan leküzdeni. Ez azt jelenti, hogy neki a helyes elugrás helyét az akadály előtt magának kell megtalálnia, mindig nyugodtnak kell maradnia, és emberpartnerének esetleges kezdetleges hibáit jóindulatúan meg kell bocsátania.
Teljesen másodrangú, milyen színű, nemű, bélyegzésű az ön oktatólova! Mindenekelőtt megbízható partnernek kell lennie.
Aki az ugrósportban helyt akar állni, feltételeket szab, amelyek az állat jellemére, teljesítőkészségére, teljesítőképességére talán a már elért siker előtt vonatkoznak. Természetesen a testi feltételekre is figyelemmel kell lenni. Egy ugróló szükséges tulajdonságai:
Ř gyors reakciókészség
Ř bátorság és szív, de érzékenység is
Ř erő
Ř kitartás
Ř fordulékonyság
Ř koordináció
Ř óvatosság ugrás közben
Ř abszolút egészséges lábak, azaz egy egészséges csontváz
Ř jó idegzet
Ř együttműködési készség
Segítség - mit tegyek? Ezt gondolja bizonyára néhány ló a
koordinálatlan parancsokat tapasztalva, melyek onnan fentről, a hátáról érkeznek. „Segítségek” – így nevezik a lovas helyes befolyását, melyet a testsúly, a lábszár és a kantárszár közvetít. A különböző segítségek együttműködése mutatja meg a lónak félreérthetetlenül, , hogy „merre hány méter”. Az igazi ászt a lovon a néző arról ismeri fel, hogy a segítségadásokat nem – vagy alig – látja. Ez a visszafogott, finom kivitelezésnek köszönhető. A testsúly és a lábszár a lovat előrehajtja, a szár pedig visszatartóan hat. Ha az első pillantásra nem is látszik így, az előrehajtó segítségek fontosabbak a visszatartóknál.
Miért? A ló csak késztetésre lendül mozgásba, illetve a „fék” is csak a szár, testsúly, és combok összjátékában működik.
Általában, minél nyugodtabb az ülés, annál inkább tud segítségével a lovas boldogulni. Azaz a ló megérti, lovasa mit vár el tőle.
A testsúlysegítségek
Mindkét oldalon terhelő súlysegítségek: Ez esetben a lovas egyenes felsőtesttel, egyenletesen mindkét ülőcsontján ül. A keresztcsont megfeszítésével támogatjuk ezt a segítséget. Egyúttal a lovasnak rövid időre meg kell feszítenie has-és hátizomzatát. Ezt a segítséget egyenes irányú lovaglás esetén alkalmazzuk. Példa: vágta egyenesen két akadály között.
Egy oldalon terhelő súlysegítségek: Ez a segítség akkor alkalmazandóm mikor a lóval fordulatokat lovaglunk. Eközben a lovas súlyát a belső ülőcsontra helyezi át. A belső kengyelt erősebben terheljük. Így a ló a súly irányába tér el. Helytelen lenne, ha a csípő közben egyik oldalra billenne. Ennek elkerülésére kell a belső kengyelt jobban terhelni. Ez a segítség főként akkor jut szerephez, mikor ráfordulunk az ugrásra.
Tehermentesítő súlysegítséget akkor ad a lovas, ha a lovat hátralépésre szeretné rávenni. Ekkor a lovas kismértékben előrehajol, combjai veszik át a súlyt. Hibás a túlzott előrehajlás.
A lábszársegítségek
Az előrehajtó lábszár (csizma) készteti a lovat arra, hogy mozgásba lendüljön, vagy mozgásban maradjon. A láb ekkor közvetlenül a heveder mögött van. A sarok és a csípő egy vonalban van. Amennyiben az alsó lábszár a ló teste mellett marad, a lovas megérzi, hogyan mozdul lovának a teste a mozgás (jármód) ritmusának megfelelően jobbra és balra. Eközben egy bizonyos nyomás áll elő, amely a lovat előrekészteti. Hogy új impulzust tudjon adni, a lovas feszítse meg lábikrája izomzatát. Teljesen helytelen lenne a lábat összeszorítani, vagy a lovat megrúgni.
Előre-oldalra hajtó lábszár esetében tenyér szélességnyire a heveder mögé kell visszavenni a lábszárt. Ezt a segítséget olyan idomítófeladatok lovaglásánál adjuk, melynek során a lónak előre-oldalra kell átlépkednie, pl. a négyszög kisebbítése vagy nagyobbítása.
Ha az egyik comb oldalra utasít, a másik comb nyugodt marad. Azaz könnyed nyomással mozdulatlan anélkül, hogy impulzust adna, egy tenyérnyivel a heveder mögött, hogy a lovat ne zavarja, és oldalra behatárolja. Ez a megtartó comb egyszersmind megakadályozza a lovat a patanyomból való kilépésben. Csak ilyen együtthatással lehet a ló kívánt reakcióját elérni.
A szársegítségek
A fényképeken gyakran látni, hogy néhány tapasztalt profi lovas úgy tartja a szárat, mint egy Forma 1-es szerelősegéd a kerékkulcsot a kerékcserénél. A korrekt szártartásnak természetesen nem így kellene kinéznie. A szárat kis- és gyűrűsujj között kell megfogni a hüvelykujj – mint egy fedél – megakadályozza a kézből jövő szár kicsúszását. A kezek egyenesre állítottak, így az alkar és a szár egy egyenesbe esnek a ló szájával. A szársegítségek csak a lábszár-és testsúlysegítségekkel közösen fejtik ki hatásukat.
A szársegítségek:
- felvevő és utánaengedő szársegítségek
- ellentartó szársegítségek
- kitartó és oldalra ható szársegítségek
A felvevő és utánaengedő szársegítségek kölcsönösen feltételezik egymást. Ezeket felállított ököllel és rugalmas csuklóval – alig észrevehetően adjuk. A felvevősegítség erőssége a gyűrűsujj finom megfeszítésétől a csukló megtartásán, esetleg behajlításán át az egész karból történő felvételéig terjedhet. A felvevősegítséget sosem szabad a „szár húzogatásával vagy rángatásával” összekeverni.
Utánaengedőnek hat a segítség, amennyiben a szár helyzetét az alaptartásba visszaengedjük (minden felvevősegítséget követnie kell egy utánaengedőnek). Eközben nem szabad a szárat „eldobni”, a ló szájával meglévő rugalmas kapcsolatot végig fenn kell tartani.
Az ellentartó (behatároló) szársegítséget mindig a másik kéz felvevő- vagy irányítósegítségének kiegészítésére alkalmazzuk. Fordulatok lovaglásánál a külső kéz ellentartó hatása biztosítja, hogy a ló ne essen a külső vállára.
Kitartó szársegítséget alkalmazunk erősen támaszkodó, vagy szár ellen menő lovaknál, illetve átengedő lovakon, rövid ideig a felvevősegítség bevezetésére. A ló zablára kifejtett nyomását a lovas keze megtartja, mindaddig, amíg a ló nem enged. Ennek előfeltétele a meghúzott derék, mély ülés, és az intenzív, előrehajtó segítség.
Lovaglópálca, sarkantyú és hang
A lovas segítségeit lovaglópálcával, sarkantyúkkal és a hangjával is támogathatja. A sarkantyú csak kiegészítheti a lovaglópálcát. Ezt azonban csak gyakorlott lovasoknak szabad használni, akik lábszárukat ellenőrzésük alatt tudják tartani, és a segítségeket az ülésüktől függetlenül képesek adni.
Tompa sarkantyú
Azok a „kezdők”, akik először használnak sarkantyút (nem kezdő lovasok!), meg kell elégedniük 2-3 cm-s tompa sarkantyúkkal.
Itt is érvényes, hogy a sarkantyú rövid, pontos alkalmazása eredményesebb a hosszantartó, állandó piszkálásnál. Értelmetlen a lovat a sarkantyúval élénkebb mozgásra ösztökélni úgy, hogy ezzel egy időben a szárral visszatartjuk.
Ma már mindenféle formájú és színű pálca kapható...
Megjegyzés: Persze a segítségadások a lovak képzettségétől is függnek, és hogy egy bizonyos ló hogyan lett belovagolva.
*Ülés az ugrás közben
A lovas ülése az alapja a lovas befolyásának. A lovaglásban három ülésmódot különböztetünk meg:
1.az idomító, vagy alapülésmódot,
2.a könnyített ülésmódot,
3.és a versenyülésmódot (galoppülés)
A könnyített ülésmód elsősorban az ugratásnál jut szerephez, de használják még tereplovaglásnál, és fiatal lovak idomításánál is. Ezen belül a könnyítés foka szerint megkülönböztetjük a fiatal ló belovaglásánál alkalmazott könnyűülést, a könnyítőülést, ugróülést, és a terepen gyakorolt ülést. A könnyítet ülésmód, mint minden ülésmód, az idomítóülésből fejlődött ki. A könnyített ülés esetén a válltól a térden át a sarokig egy súlyvonalat húzhatunk. A súlypontáthelyezés a könnyített ülésmód esetén a csípő megemelésével történik.
Az ugrólovas az akadályokat alapvetően könnyített ülésben (ugróülés) küzdi le. Ez azért történik, hogy a ló hátát optimális mértékben tehermentesítsük, és a ló hátának az ugrás közbeni szükséges mozgásszabadságot lehetővé tegyük. Ezen túlmenően a lovas a lovas az ugró ülésmódban rugalmasabb, mint idomítóülésben, amelynél a lovas a nyeregben a lehető legmélyebben ül. A lovas súlyvonala idomítóülésben a fültől a vállon, csípőn át a sarokig fut. Minden ülésmód alap ülésmódja az idomítóülés, ami a kezdő lovas számára különösen fontos.
Így néz ki vágtában a könnyített ülésmód
A kengyelszíjak az ugratáshoz szükséges könnyített ülésben rövidebbre vannak csatolva, mint az idomítóülésnél. A kengyelszíjakat 3-5 lyukkal rövidítik meg. Ezzel a térd hajlítottsága megnő. A függőleges tartás megszűnik, a lovas csípőből kissé előredől. Ezáltal a lovas súlyát az ülőcsontok helyett főként a comb, a térd és a sarok tartja. Az alsó lábszár a hevedernél marad, a lóhoz simul. A kengyelt a talp legszélesebb pontján (talpközépen) tartjuk, hogy azt az érzést közvetítse, mintha a láb a talajon állna. A sarkat közben lefelé nyomjuk. Az egyensúly tartásához az ülőcsontokat kissé megemeljük, ezzel azoknak a ló hátára gyakorolt nyomását csökkentjük, kiiktatjuk, a csípőt előretoljuk. A lovas már nem mélyen a nyeregben ül, mint idomítóülésben, hanem a „nyergen”.
Ideális esetben a kezeket a nyak két oldalán, a mar előtt tartjuk. A szár hosszát a könnyítés mértékéhez és a felsőtest előrehajlásához igazítjuk. A kezek a ló szájával laza kapcsolatot tartanak.
A könnyített ülésmód állásban és lépében is gyakorolható. Nagyon jó kezdetben a tükör előtt is gyakorolni. Eközben a kezdő megállapíthatja, hogy a könnyített ülésmódot állásban nem is olyan könnyű kivitelezni. Mozgás közben ez lényegesen könnyebben sikerül.
A terepen hegynek és völgynek is könnyített ülésmódban lovaglunk. Ezért a kilovaglások is jó alkalmat jelentenek a gyakorlásra és mindezek fixálására.
A lovas egyensúlya fontos feltétel, melyet az ugratásnál figyelembe kell venni. Ahhoz, hogy a lovas az ugrás különböző fázisaiban a lóval együtt tudjon maradni, optimális egyensúlyban kell lennie. Ló és lovasa egyetlen egységet kell, hogy képezzen.
Egyensúlygyakorlatokat különösen kezdőként kell sokat gyakorolni. De a haladó lovasok is szívesen térnek vissza az üléskorrekció céljából a futószárra.
Egykori voltizsáló gyerekek csak nevetnek a felnőtt tanulólovasok kísérletein, akik lovuk hátán az ülésgyakorlatokat kísérlik meg végrehajtani. Voltizsálás közben ugyanis az egyensúlyérzék olyan tökéletessé válik, hogy például vágtában a lovon állni is gond nélkül lehet.
Időnként a profik is visszatérnek a jól bevált futószárra...
A futószáron végzett ülésgyakorlatok segítséget nyújtanak és szükségesek. Egyrészt a lóval történő kapcsolat felépítéséhez; másrészt, hogy tisztában legyünk a saját testünk feletti ellenőrzéssel.
A futószáron, szár és kengyel nélkül az egyensúly érzése és a független ülés a különböző gyakorlatokkal optimálisan gyakorolható. A gyakorlatok a lovas számára lehetővé teszik, hogy a ló egész mozgásfolyamatával összhangban legyen anélkül, hogy lendületében és térnyerésében akadályozná a lovat. Ugratáskor a rálovaglásnál és ugrás fölött a lovat nem szabad zavarni. Amennyiben a lovas elugrásnál mégis elmarad, inkább a ló sörényébe kapaszkodjon, minthogy a szárba rántson bele, és ezáltal a lovat a száján keresztül akadályozza.
Gyakorlási javaslat: rövid ügetésben a karokat hátul összekulcsoljuk, és ebben a pozícióban próbálunk lazán ülve maradni.
A gyakorlatot megnehezíthetjük, ha a kengyeleket magunk előtt átvetjük, és kengyel nélkül végezzük azt. Ekkor a lovasnak saját testén kívül nincs más segítsége. Ekkor a térd összezárására, egyensúlyra, és annak érzékelésére van szükség. (maly: ez a gyakorlat könnyűügetésben kiváló izomerősítő feladat is /akár a szárakat is foghatjuk/...)
Más gyakorlatokkal futószáron a kiegyensúlyozott, mély és laza ülés gyakorolható: a kengyelek ismét átvetve, a lovas jobb kezével a nyerget fogja, és hátrafelé egy elképzelt karosszékbe süllyed – kartámla sajnos hiányzik. Ezt a pozíciót egy darabig meg kell tartani. Ez egy olyan gyakorlat, amely ráadásul bizalmat is épít ki. Az ember a kezeivel megérintheti a ló farát, vagy akár rá is helyezheti.
Egy további gyakorlat a csípő környékét lazítja: nyújtsuk mindkét kezünket oldalra, és felsőtestünket fordítsuk előbb az egyik, majd a másik oldalra.
Az ugrás fázisai:
Elugrás – lebegés – földetérés - továbblovaglás. Vajon a repülés szebb lehet, mint a díjugratás? Aligha hihető. Az akadály átugrása három különböző fázisból tevődik össze: elugrásból, lebegésből és talajfogásból.
A lovasnak mindhárom fázisban jól kiegyensúlyozottan és egyensúlyban kell ülnie, hogy lovával együtt tudjon mozogni. Fontos, hogy az egész ugrási folyamat alatt a térd és az alsó lábszár helyzetén nem változtassunk. A lovas kezének állandó puha támaszkodást kell fenntartania a ló szájával. A fej egyenesen előrenéz, és a következő akadály van a látómezőben. A lovas már az egyenletes alaptempóban történő rálovaglás során kellő mértékben biztosítja lovának a fejszabadságot. Az elugrás pillanatába lovasa keze a ló szája irányába puhán előremozdul. Egy könnyű kapcsolat azonban a ló szájával fennmarad.
A csípő a könnyített ülésben kissé előredől. Ezzel együtt az alsó lábszár szépen a hevederhez „ragad”, és nem csúszhat hátra, mert a lovas kellő benyomást gyakorol a mélyen fekvő sarokkal.
A lebegő fázis alatt az ülep a nyeregből kissé kiemelkedik. Nem szabad azonban túl magasra kiemelkednie.
Talajfogáskor a felsőtest visszatér az eredeti helyzetébe. A lovas számára a nehézség abban rejlik, hogy ezt a visszatérést oly finoman hajtsa végre, hogy a felsőtest sem „a mozgás mögé kerüljön” – ne túl későn legyen visszavéve, és ne essen előre sem, mint egy sózsák.
Csak az a lovas támogatja optimálisan a lovát az akadályok hiba nélküli teljesítésében, aki a helyes pillanatot elkapja.
A földről, a ló szabadon ugrásánál lehet az ugrás mozgásfolyamatát jól megfigyelni.
Az akadály előtti utolsó pár vágtaugrásnál először a ló a fejét és a nyakát lefelé mozdítja, a fejét akkor emeli fel, amikor az elülső láb az ugráshoz elemelkedik. A hátsó láb izomzata a csípő,- térd- és csánkízületeket mint egy megfeszített rugó, ellendíti és felemeli a lovat a magasba az akadályon át. Eközben az elülső lábait szorosan a teste alá húzza, és a hátát domborítja.
Talajfogáskor a ló egyik elülső lábára érkezik, melyet a másik elülső láb (a vágtában vezető láb) követ, majd mindkét hátsó lába következik.
A helyes elugrási pont
Profi tipp: Ludger Beerbaum
Az akadályépítők jól meggondolják azt, hogy hogyan építik fel a díjugrató pályát. Alacsonyabb kategóriában, kisebb ugrásoknál a pálya vonalvezetése olyan, hogy az folyamatos, harmonikus lovaglást kíván a lovastól. A szabály itt az, hogy az ugrások közötti távolságokat úgy kell megtervezni, hogy a ló lépéseit ne kelljen alapvetően megrövidíteni vagy megnyújtani. Ez kezdők esetében túl megterhelő volna. Az ő esetükben fontosabb az egyensúly megtartása. Lényegs az, hogy a lónak nem szabad sem elrohannia, sem túl darabosan mozognia, hanem folyamatosan, azonos alaptempóban kell haladnia.
Egy akadály előtti helyes elugrási pont megtalálása nagy gyakorlatot igényel. Ahogy az előzőekben láttuk, a ló csak a vágtaugrás lábsorrendjének a végén tud elugrani. Bár az ugrás lábsorrendje eltér a vágtáétól, de az egyszerűség kedvéért tekintsük most egy nagyobb vágtaugrásnak.
Az akadály leküzdésének a szempontjából természetesen fontos, hogy a ló a megfelelő pontról ugorjon el. A helyes elugrási pont minden akadály előtt mindig meghatározott távolságban található, az akadály magasságától és típusától függően. Egy ló magától aligha fog mindig erről a pontról elugrani. Meredek akadálynál az ideális elugrási pont körülbelül olyan távol van az ugrás előtt, mint amilyen magas az ugrás. Oxer esetében ez valamivel közelebb esik az akadályhoz. Kisebb ugrásoknál nincsenek maradandó következményei, ha egy pár centiméter nem stimmel. Minél magasabbak viszont az akadályok, annál fontosabb az ideális elugrási pont megtalálása.
Ha a ló vágtának lábsorrendjét az ideális elugrási pont előtt fejezi be, akkor vagy túl korán (túl távolról) fog elugrani, vagy betold még egy kisebb vágtaugrást, ami pedig túl szűk elugrást eredményez. Ugyanez történik akkor is, ha a ló vágta lábsorrendje az akadályhoz túl közel végződik, és az ideális elugrási pont mögött ér véget. Ilyen esetben túl szűk ugrás, vagy magasabb akadály esetében ellenszegülés a várható következmény.
A következmény akár ellenszegülés is lehet...
A kezdőknek pályafurásukat az elugrási pont folytonos figyelésével kell kezdeniük. Gyakorlottabb lovasoknak később ez már a szemükben van. Mindig a helyes elugrási pontot elkapni azonban hosszú gyakorlás eredménye.
Ludger Beerbaum körülbelül 11 évesen kezdett intenzíven lovagolni. Már sok-sok ezer ugráson túl van, és ennek sokéves tapasztalatából tudja: „Körülbelül 200 ugrás után kapja meg a lovas a helyes elugrás érzését.” Egy olyan lovas példájával bátorít mindenkit, akit sok társa a kortárs díjugratás non plus ultrájának tart. ”Magának egy John Whitakernek is szüksége van hosszabb kihagyás után egy kis időre, míg újra megkapja ezt az érzést.”. Jó tudni, hogy a profiknak is szükségük van gyakorlásra, gyakorlásra, és még egyszer gyakorlásra. Lovagolni csak lovagolva lehet megtanulni.
A sikeres ugráskor (főleg magasabb akadályok esetében) fontos a helyes elugrási pont...
A díjugrató versenyeken a rúd veréséért, ellenszegülésért stb., köztudott, hogy hibapontokat adnak. Nézzük, milyen "büntetést" lehet kapni bizonyos hibákért!
Alapidő túllépése: Az időnek az ugróversenyeken jelentős szerepe van. Az alapidő túllépéséért minden megkezdett 4 másodpercért 1 hibapont jár.
Ellenszegülés: Az akadály előtti megállás és a patanyom keresztezése (hátralépés vagy visszafordulás), mint "ellenszegülés", 4 hibaponttal büntetendő. Ide számít az oldalra való kitörés is. A ló (egy pályán belül) max. 2-szer tagadhatja meg az akadályt/törhet ki az akadály előtt oldalra, a 3. ellenszegülésért kizárják a versenyzőt.
Akadály leverése: Az akadály leverését 4 hibaponttal büntetik, ugyanígy a vizesárok vízfelületének érintését, ill. ha a vizesárok mögött elhelyezett gyurmaszalagon patanyomot hagy a ló (magyarul rálép), azt is 4 hibaponttal büntetik, mert az egyenlő azzal, mintha a ló vízbe lépett volna.
Lóról való bukás/Ló és lovasa bukik: Ha a lovas leesik a lóról, vagy ló és lovasa bukik, kizárják a versenyből.
|