Fogak:
A lónak különösen nagy, erős fogai vannak, hiszen természetes tápláléka erős, rostos felépítésű. A háziasított ló igényli a fogápolást, és a szájüregi komfortérzetet. A felső állkapocs szélesebb, mint az alsó, tehát a rágás féloldalasan koptatja a fogakat. A felső fogsor külsö, ill. az alsó fogsor belső része különösen élessé válhat, így az örlő, vagy zápfogak felsérthetik a szájüreget. Különösen idős lovaknál figyelhető meg a fogkőképződés, - amely ínyproblémákhoz vezet -, ezért ezt el is kell távolítani. Öregedéskor a fogak kopásával változik a metszőfogak felületén található mintázat, amely elég pontos életkorbecslést tesz lehetővé. A fogak alakja egyre inkább háromszögűvé válik, ez is pontosíthatja a becslést.
Hiányzó fogak:
A fogak folyamatosan nőnek, ezért ha egy fog valami oknál fogva kitörik, nem marad semmi, ami a vele szemközt lévőt tovább koptassa. Az ezen a helyen lévő fogat rendszeresen csiszoltatni kell, különben rágásproblémákat okozhat.
A pata:
A ló patája nagyon bonyolult felépítésű. Vérellátása gazdag, ingerekre érzékeny, mivel rengetek idegvégződés található benne. Körben és alul szarufal védi, amely föntről lefele nő. A külső fedő- és oszlopos réteget a lemezes réteg kapcsolja a belső irharéteghez. Ez az érzékeny rész veszi körül a lábvég csontjait. Amikor a láb terhelés alá kerül, a csontok helyzete megváltozik, szinte kipréselik a vért a patából a vénákba, ahonnan a billentyűk nem engedik visszafolyni.
Miért van szükség patkóra?
A pata szarurétege állandóan nő, de kemény felületen járó lovaknál hamar el is kopik. A vaspatkó megakadályozza, hogy a ló patasérülést szerezzen, de azt is, hogy a szaru kopjon, így a fölös szarut patkoláskor el kell távolítani. Erre 4-8 hetenként van szükség. Új szaruréteg kialakulásához átlagosab fél év kell. A meglevő szaru minősége nem változtatható. Az új szaru minőségét metionint, biotint és más anyagokat tartalmazó étrenddel lehet javítani. Erről az állatorvos adhat felvilágosítást. |